JEBEL TOUBKAL i wciągające Maroko

W wielu przewodnikach możemy znaleźć między innymi takie słowa „Orientalne, barwne, tajemnicze Maroko z pewnością zafascynuje każdego podróżnika”. Przewodniki czasami się mylą, więc, aby sprawdzić wiarygodność tych słów, osobiście udamy się do kraju Arabów, Berberów i Nomadów - Błękitnych Ludzi pustyni.
Cena: 4500 zł
Długość: 9 dni

Terminy:
10.03.2012-20.03.2012 10.04.2012-20.04.2012 10.05.2012-20.05.2012 05.06.2012-07.07.2012 Rezerwuj

Dzień 1

Nasza marokańska przygoda rozpocznie się na lotnisku w Warszawie, gdzie po odprawie, w wyśmienitych humorach, po ok. 5 godzinach znajdziemy się w miejscu, w którym słońce jest znacznie łaskawsze, niż to znane nam z Polski. Z Casablanki pociągiem przejedziemy do Marrakeszu, miejsca, które dosłownie pozwoli nam „wsiąknąć” w marokańską kulturę.
 


Dzień 2

Dlatego drugi dzień przeznaczymy na zwiedzanie miasta, które zachwyca pełną krętych i wąskich uliczek medyną z jej arabską architekturą, licznymi kolorowymi sukami oraz potężnym 16-kilometrowym murem z czerwonej cegły. Atmosfera udzieli się każdemu, a to co zobaczymy na placu Dżema El- Fna zadziwi niejednego z nas. Na zakończenie dnia odwiedzimy przepiękne ogrody Marjorelle, które słyną z gajów oliwnych, cyprysowych i pomarańczowych.
 


Dzień 3

Trzeciego dnia, po berberyjskim śniadaniu, przejedziemy do Imlil, wioski znajdującej się na wysokości 1740 m i leżącej najbliżej naszego dzisiejszego celu- schroniska. Droga wiedzie dnem doliny Mizan. W trakcie wędrówki będziemy mieli okazję napić się orzeźwiającego pomarańczowego soku, który specjalnie dla nas zostanie wyciśnięty z miejscowych pomarańczy. Po ok. 5 godzinach marszu znajdziemy się na wysokości 3200 m, gdzie znajduje się nasz dzisiejszy cel- schronisko CAF Toubkal. Na zakończenie dnia, w schronisku zjemy wspólną kolację.Dzień 4

Czwarty dzień rozpoczniemy dość wcześnie. Tym razem zjemy tylko lekkie śniadanie i po szybkim przepakowaniu ruszamy w stronę szczytu! Dziś czeka nas 1000 metrów przewyższenia. Nasza droga prowadzi dość stromo w górę, przez Południowe Ikhibi, następnie ku przełęczy Tizi n’Toubkal i dalej już granią, która doprowadzi nas na szczytowe plateau. Droga na szczyt zajmie nam ok. 4-5 godzin. Wiele berberyjskich legend mówi o tym, że pasmo Atlasu to leżący olbrzym, zaś szczyty gór podtrzymują niebo. Właśnie dziś będziemy mogli się o tym przekonać. Na szczycie obowiązkowa sesja zdjęciowa i powoli schodzimy w dół. Na nocleg udamy się do znanej już wioski Imlil, gdzie po trudach wędrówki będziemy mogli trochę odpocząć. Na zakończenie dnia, dla ukojenia, obowiązkowa berberyjska herbatka miętowa.
 


Dzień 5

Piątego dnia pozwolimy sobie na troszkę dłuższe spanie niż zazwyczaj. W końcu kiedyś musimy odpocząć i nabrać sił przed kolejnym wyzwaniem, które na nas czeka. Ale jeszcze tego samego dnia udamy się w stronę Doliny Dades, krainy kazb, fig i dumnych Berberów.
 


Dzień 6-8

Kolejne dni spędzimy w Wąwozie Todra. Jednak tym razem słońce nie pozwoli nam spać do późna. Rano, kiedy słońce oświetla dno doliny, skały mienią się przepięknym blaskiem. Całość daje niezapomniany efekt! Obowiązkowo udamy się na spacer wzdłuż stromych skalnych ścian. Dolina otoczona gajami palmowymi oraz wioski berberyjskie z krystalicznie czystą rzeką sprawiają niesamowite wrażenie na każdym. Jednak monumentalny wąwóz Todra to nie tylko przyroda. Wąwóz znajduje się w samym sercu Atlasu Wysokiego i należy do najbardziej znanych i cenionych rejonów wspinaczkowych Afryki Północnej. Szczyty sięgają od 2000 do 3000 m n.p.m., zaś ściany samego wąwozu to 300 metrów pionowego różowo- czerwonego kamienia. W takim miejscu, aż żal byłoby tylko patrzeć na te piękne, pionowe ściany. Dlatego i my, po małym kursie wspinaczkowym, będziemy mieli okazję spróbować wspinaczki, a najbardziej ambitni, poprowadzić swoją drogę.
 Dzień 9

Nasza marokańska wyprawa powoli będzie dobiegać końca. Z Todry przejedziemy w stronę Casablanki, gdzie będziemy mieli jeszcze okazję zwiedzić jeden z największych meczetów świata- Meczet Hassana II. Z samego rana przejedziemy na lotnisko, skąd wrócimy do Warszawy.


Informacje co zabrać...
Informacje o wyżywieniu
Informacje o noclegach
Informacje o transporcie
Informacje o ubezpieczeniu
« powrót