KRYM

Magiczny i nadal nie do końca odkryty przez turystów zakątek Europy. Znajdziesz tu nadmorskie plaże, malownicze zatoki, góry z licznymi jaskiniami, wodospadami i wąwozami, a także równinne obszary stepowe ze słonymi jeziorami.
 
 
Cena:
Długość: 14 dni

Terminy:
Rezerwuj
1 dzień- przejazd z Polski do Symferopolu
2 dzień- zwiedzanie miasta, przygotowanie rowerów do trasy
3 dzień- przejazd do Bakczysaraju ( ok.55 km), zwiedzanie Czufut- Kale
4 dzień- przejazd przez Sewastopol do Bałakławy (ok. 80 km)
5 dzień- przejazd do Simeiz (ok. 60km)
6 dzień- przejazd przez Ałupke do Jałty (ok. 75 km)
7 dzień- przejazd do Mishor, wjazd kolejką na szczyt Aj- Petri (ok. 30 km)
8 dzień- przejazd do Ałuszty (ok.50 km)
9 dzień- przejazd przez Nowy Świat do Sudaku (ok. 80 km)
10 dzień- przejazd do Theodosi (ok. 65 km)
11 dzień- odpoczynek w Theodosi
12 dzień- przejazd na Kercz (ok. 105 km)
13 dzień- odpoczynek na Kerczu, powrót do Polski
14 dzień- powrót do Polski


 Wystartujemy  w Katowicach. Spakujemy rowery, bagaże i ... w drogę – przed nami długa trasa. Po przejechaniu  ok. 1600 km znajdziemy się w Symferopolu, stolicy Autonomicznej Republiki Krymskiej, gdzie po krótkim odpoczynku rozpoczniemy naszą rowerową przygodę.
 
Na początek będziemy się kierować w stronę Bakczysaraju, byłej stolicy Chanatu Krymskiego, która obecnie uznawana jest za symbol krymskiego Orientu. Stromym podjazdem wjedziemy  do skalnego miasta- twierdzy, Czufut- Kale. Miasto otoczone jest z trzech stron stromymi urwiskami. Zwiedzimy między innymi  przepiękny Pałac Chanów Krymskich wraz z cmentarzem i słynną fontanną łez.

Następnego dnia udamy się do Bałakławy, która leży na wschód od Sewastopolu. Droga będzie nas prowadzić lekko pod górkę,  co w połączeniu z palącym krymskim słońcem może dać  się we znaki niejednemu -  nawet wytrawnemu  - rowerzyście. Na zakończenie dnia odpoczynek nad 7- kilometrową zatoką okrętów podwodnych byłego ZSRR i możliwość odwiedzenia Muzeum Marynarki Wojennej lub Twierdzy Czembało.

Drogą wiodącą przez zachodnią część Gór Krymskich dotrzemy do Simeiz. Przejedziemy przez Bajdarsie Wrota,  skąd można zobaczyć Górę Koszkę  przypominającą swym kształtem kota z postawionymi uszami.Kolejnego dnia będziemy mieli okazję podziwiać niezapomniane widoki na południowym wybrzeżu Krymu. Dojedziemy do Ałupki , gdzie odwiedzimy Pałac Woroncowa  reprezentujący różne epoki angielskiej architektury. Następnie odwiedzimy najpopularniejsze wśród turystów miejsce na południowym wybrzeżu - Jałtę. Tutaj zatrzymamy się na jeden dzień, aby wjechać na szczyt Aj-Petri.

Następnie udamy się w stronę Ałuszty, kolejnego krymskiego kurortu obleganego przez rzesze turystów. Zatrzymamy się za miastem, aby spróbować lokalnych przysmaków.

9 i 10 dzień naszej wyprawy będą wymagać sporej determinacji. Osławiona  droga Ałuszta- Theodosia składa się głównie z samych podjazdów. Jednak trudy drogi wynagrodzą nam przepiękne widoki oraz pobyt na plaży w Nowym Świecie, stolicy rosyjskiego wina musującego.

Większość podjazdów będziemy mieli za sobą i teraz czekać nas będzie  płaskie 100 km drogi w kierunku wschodnim. Ostatnim miejscem,  jakie odwiedzimy,  będzie Kercz - najstarsze miasto Krymu. Staniemy na wybrzeżu między Morzem Czarnym a Azowskim.  Tutaj  wyraźnie poczujemy różnice między Jałtą,  Ałusztą , Symferopolem a wschodnią częścią Krymu. 


« powrót