LICIA- rowerowo

Przez licyjskie bezdroża...
Mało jest na świecie tak interesujących krajów jak Turcja. Uwarunkowania geograficzne i historyczne spowodowały, że państwo to dysponuje wspaniałymi zabytkami od czasów prehistorycznych kultur po nowoczesne państwo Ataturka. Jeśli do tego dodamy unikalne krajobrazy, wspaniałe morze, ciekawe góry oraz inne pomniki przyrody, to dojdziemy do wniosku, że aby to wszystko zobaczyć na własne oczy musielibyśmy pojechać tam na minimum dwa miesiące.

Cena:
Długość: dni

Terminy:
Rezerwuj
Mało jest na świecie tak interesujących krajów jak Turcja. Uwarunkowania geograficzne i historyczne spowodowały, że państwo to dysponuje wspaniałymi zabytkami od czasów prehistorycznych kultur po nowoczesne państwo Ataturka. Jeśli do tego dodamy unikalne krajobrazy, wspaniałe morze, ciekawe góry oraz inne pomniki przyrody, to dojdziemy do wniosku, że aby to wszystko zobaczyć na własne oczy musielibyśmy pojechać tam na minimum dwa miesiące. Dlatego w programie naszej wyprawy znajduje się tylko część tych miejsc, a nasz wybór nie umniejsza piękna innych.

Tradycyjnie nasz wóz techniczny uda się w długą podróż do Istambułu, skąd do Izmiru zostaje jeszcze 610 km. Dalej już pojedziemy na rowerach. Jednak stała obecność wozu technicznego pozwoli zmęczonym rowerzystom w każdej chwili przesiąść się z dwóch na cztery kółka i wygodnie kontynuować podróż.

Naszym celem jest Antalia i Półwysep Licyjski. Trasa licząca około 850 km wiedzie przez przepiękną nadmorską okolicę, pełną widoków na dzikie brzegi stromo opadające ku wodzie. Na naszej trasie nie zabraknie też ciekawych zabytków z różnych epok historycznych i różnych kultur.Już po pierwszym dniu jazdy na rowerach dotrzemy do słynnego Efezu, najlepiej zachowanego starożytnego miasta w basenie Morza Śródziemnego. Odwiedzimy też Meryemanę, w której znajduje się dom Maryi Dziewicy. Kolejny dzień to spotkanie ze starożytną historią w Milecie, Prienie i Didymie, po a trudach całodziennej jazdy odpoczniemy na plaży w Altinkum. Po kolejnych trzech etapach dotrzemy do plaż w Dalyan, na których będziemy mogli podziwiać żółwie morskie, których waga sięga 130 kg. Za Fethiye odwiedzimy dolinę motyli, w której żyje unikalny Jersey Tiger. Dalej jadąc nadmorską trasą będziemy podziwiali wspaniałe widoki na rozrzucone przybrzeżne wysepki i tak wreszcie dotrzemy do Kas. Ten etap będzie krótki, bo nie możemy przegapić rejsu do Batik Tehir, czyli zatopionego miasta. Następnie odwiedzimy Myrę miasto św. Mikołaja i dotrzemy na przylądek Gelidonia, na którym stoi latarnia morska. Wreszcie przez Olympos i Chimerę dotrzemy do Antalii. Zwiedzimy miasto i zobaczymy pobliski wodospad Dȕden. Stąd udamy się w drogę powrotną do Istambułu. Tu spędzimy jeden dzień na zwiedzaniu i zakupach, wreszcie ruszymy w drogę powrotną do kraju.  

 

Całość trasy: 810km


1. dzień przejazd Katowice – Istambuł
2. dzień – zwiedzanie miasta
3. dzień – przejazd do Izmiru, początek trasy rowerowej.
4. dzień – Izmir - Selcuk (80 km)
5. dzień – Selcuk – Didyma (96 km)
6. dzień – Didyma – Milas (65 km)
7. dzień – Milas - Ȍren (65 km)
8. dzień - Ȍren – Dalyan (110 km lub 80 km + auto)
9. dzień – Dalyan – Fethiye (60 km)
10. dzień – Fethiye – Patara (71 km)
11. dzień – Patara – Kas (42 km lub wariant 58 km)
12. dzień – Kas - Finike (77 km)
13. dzień – Finike – Olimpos (69 km)
14. dzień – Olimpos – Antalia (75 km)
15. dzień – zwiedzanie Antalii
16. dzień - przejazd do Istambułu
17. dzień – zwiedzanie miasta, zakupy
18. dzień - powrót do Polski 


« powrót