MONT BLANC z przedownikiem UIAGM

Cena:
Długość: dni

Terminy:
Rezerwuj
Głównym celem wyprawy jest zdobycie Mont Blanc - najwyższej góry Europy.
Droga nie jest niezbyt trudna, ale jest wymagająca pod względem kondycyjnym, dlatego warto potrenować przed wyjazdem.
Kierujemy się zasadą elastyczności - pamiętajmy, że działanie w górach uzależnione jest od wielu czynników (m.in.. warunków pogodowych, samopoczucia uczestników), musimy więc "dopasować" się do konkretnych warunków.

Wyprawą kieruje licencjonowany przewodnik UIAGM, który podejmuje wszystkie decyzje w sprawie wejścia. Jeżeli warunki atmosferyczne będą na tyle niekorzystne, że uniemożliwią atakowanie szczytu, to przewodnik zaproponuje inny sposób aktywnego spędzenia czasu. Jednak w takim przypadku nie można oczekiwać zwrotu kosztów wyprawy. Podczas wejścia na każdych dwóch wspinaczy przypada jeden licencjonowany przewodnik.
Do przejścia jest około 2450 m w pionie. Do wysokości 3200 m n.p.m. nie ma poważniejszych trudności. Żleb Spadających Kamieni przekraczamy obowiązkowo w kaskach, najlepiej w godzinach porannych, gdy jego górne partie są jeszcze zamarznięte, tym samym ilość lecących kamieniami jest mniejsza. Należy pamiętać, że żadna pora dnia lub nocy nie gwarantuje pełnej eliminacji niebezpieczeństwa. Następnie czeka nas wspinaczka skalnym filarem. Jeśli szkały będą zaśnieżone trzeba tu użyć raków oraz liny do asekuracji. Krótką ferratą wyjdziemy do schroniska Gouter, dalej po śniegu ścianą Dome de Gouter wychodzimy na 4300 m. Po 100 metrach zejścia ponownie podchodzimy stromo pod górę, do schronu Vallot. Jest to ostatnie miejsce, w którym można odpocząć i schronić się przed ewentualnym wiatrem. Ostatnie 450 m w pionie pokonujemy granią Bosses. Grań jest stroma, wąska i eksponowana, zmusza do zachowania szczególnej ostrożności (zwłaszcza podczas wietrznej pogody). Mijanie w tych miejscach innych wspinających się jest wysoce niebezpieczne. Opisany odcinek pokonujemy związani liną. Schodząc zachowujemy szczególną ostrożność - radość ze zdobycia szczytu przeżywać będziemy na dole. Noclegi na drodze zapewnią nam schroniska, w których jest gwarno i tłoczno, ale za to nasze plecaki będą lżejsze.
W Chamonix można nocować na campingu lub w hotelu – w zależności od życzenia uczestników. Standard hoteli jest również do uzgodnienia z uczestnikami wyjazdu.
 

PROGRAM WYPRAWY:

1 dzień - przejazd z Polski do Chamonix (lub dolot do Genewy).
2 dzień – przygotowania do wejścia, sprawdzenie sprzętu.
3-5 dzień – akcja górska na Mont Blanc.
6 dzień – dzień zapasowy.
7 dzień – powrót do kraju.


                                           
Wariant 7 dni - 4500 zł (przy 4 uczestnikach).
                       - 5400 zł (przy 2 uczestnikach).

Obejmuje: przewodnictwo UIAGM, ubezpieczenie alpinistyczne, kolejkę górską, wyżywienie (gotujemy we własnym zakresie)*, noclegi (w dolinach nocleg na campingu, w górach śpimy w schroniskach)**, opiekę pilota, transport.
 
* W Chamonix za dodatkową opłatą istnieje możliwość stołowania się w restauracji.
  ** W Chamonix za dodatkową opłatą istnieje możliwość noclegu w hotelu.      
SPRZĘT:
plecak 40-50 litrów, buty (takie jak w Tatry zimą,), klapki, skarpetki, bielizna antypotna, spodnie z polaru, bluzy polarowe 2 szt; kurtka i spodnie z membrany (gore, inne), rękawiczki 2 szt. (na 5 palców, łapawice na 2 palce), steptuty, czapka, kominiarka, okulary lodowcowe, gogle, krem UV 25-50, raki, kask, czekan, kije składane, uprząż, karabinki zakręcane HMS 3 szt., przyrząd asekuracyjny (ATC guide) repsznur na prusiki 2 szt., czołówka i baterie, palnik, gaz, menażki, termos, sztućce (nóż + łyżka), śpiwór, karimat, folia NRC, apteczka + leki osobiste, przybory toaletowe, paszport, pieniądze.     
* W Chamonix za dodatkową opłatą istnieje możliwość stołowania się w restauracji.
 
  ** W Chamonix za dodatkową opłatą istnieje możliwość noclegu w hotelu.  
Dojazd do Chamonix odbywa się klimatyzowanym busem.


« powrót